reklama

Opatrovanie v domácom prostredí je pre štát lacnejšia alternatíva

Vláda prišla s návrhom zákona o peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok 

Tento návrh sa týka peňažných príspevkov za opatrovanie a ďalších náležitostí, ktoré sú spojené so starostlivosťou o ľudí v domácom prostredí. Keďže 17 rokov pracujem v sociálnych službách, dovolím si tieto záležitosti porovnať a dať do pozornosti kompetentným.

Priemerný počet opatrovateľov za jeden mesiac za rok 2015 bol 56.572. Títo ľudia sa starali o 58.139 opatrovaných, čiže nejde o malé množstvo. Ak by sme ich všetkých mali zaradiť, tak by sme museli vytvoriť 1.543 zariadení. Tieto zariadenia podľa zákona o sociálnych službách môžu poskytovať sociálnu službu najviac 40 prijímateľom v jednej budove. V zariadení pre seniorov štát prispieva finančným príspevkom vo výške 320 EUR a ak ide o odkázanosť, tak napríklad za 5. stupeň odkázanosti sa poskytuje finančný príspevok 248 EUR. Je nespochybniteľné, že táto alternatíva, keď sa opatruje doma je pre štát lacnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opatrovatelia, ktorí sú v produktívnom veku a starajú sa o jednu ťažko zdravotne postihnutú osobu majú príspevok za opatrovanie vo výške 220,52 EUR, ak opatrujú dve alebo viac osôb, tak je to 294 EUR. Ak títo opatrovaní navštevujú nejaké zariadenie sociálnych služieb a navštevujú ho viac ako 20 hodín týždenne, tak sa opatrovateľom príspevok kráti.

Rada by som aj spomenula deti, ktoré nám dorástli. Dorástli nám do veku 30 aj 40 rokov a ich rodičia zostarli. Títo rodičia, ktorí celý život obetovali svojim deťom teraz dostávajú minimálny dôchodok. Napríklad matka má syna s Downovym syndrómom, ktorý má 40 rokov. Matka sa dostala do dôchodkového veku a poberá minimálny dôchodok a za opateru syna dostáva príspevok 90 EUR. Opatrovanie je práca na 24 hodín denne 7 dní v týždni a 365 dní v roku.Treba brať do úvahy aj také veci ako starnutie obyvateľstva, klesajúca krivka demografie Slovenska a odchod mladých za hranice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcela by som dať do pozornosti kompetentným, aby sme hľadali spoločné východisko. Treba si sadnúť, pomenovať veci a hľadať možnosti, ako sa posunúť ďalej. Ľudia prestávajú veriť politike a politikom. Je načase, aby sme ľuďom dali jasne najavo, nie ako sa to nedá, ale ako sa to dá aj za takých podmienok aké máme. 

Soňa Gaborčáková

Soňa Gaborčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoj profesionálny život som zasvätila pomoci deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V roku 1999 som začala s pomocou deťom. Ľudia iba neveriacky krútili hlavami, že sa mi to nepodarí. Ja som sa nevzdala. Napriek ťažkým obdobiam som vybudovala komplexný systém starostlivosti pre tých najzraniteľnejších – Dom sv. Anny v Starej Ľubovni. V marcových voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Preto budem hájiť záujmy tých najzraniteľnejších... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu