reklama

PIENAP oslavuje 50. výročie

Pieniny majú 50 rokov. Je potrebné zamyslieť sa nad tým, prečo Poľsko dokáže krásy Pienin využívať na plne obrátky a Slovensko zatiaľ držia aktivity zanietených podnikateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Pieninský národný park je rozlohou najmenší. Svojím prírodným bohatstvom sa však vyrovná iným. Preteká nim rieka Dunajec , ktorú možno splavovať. Leží na rozhraní Poľska a Slovenska. Na oboch stranách je PIENAP bohatý na vzácne rastliny, komplex vápencových skál, veľký počet jaskýň s dutinami, ktoré sa nachádzajú na slovenskej strane, v tzv. Haligovských skalách. Okrem klimatických podmienok vhodných na liečenie niektorých chorôb má slovenská strana liečivé pramene, medzi ktoré patrí Smerdžonka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sme si chceli porovnať obe strany, tak na prvý pohľad možno vidieť, že z poľskej strany je mestečko Szczawnica, kde je porovnateľný ak nie väčší ruch ako v samotnom srdci Pienin v Červenom Kláštore. Taktiež, stačí si len prejsť poľskú stranu Tatier a Zamaguria a človek pochopí akým tempom sa rozvíja turizmus v Poľsku, kde je vidieť nové wellness centrá, lyžiarské strediská, cyklotrasy, výhliadkové veže a rôzne atrakcie. Zo slovenskej strany ak by podnikateľ z regiónu nevytvoril komplex pre vznik kúpeľníctva, tak „srdce Pienin“ by chradlo. Podnikateľ tak zachránil zaniknuté kúpele, o ktoré nik nejavil záujem. Zanietení podnikatelia to majú v oblasti cestovného ruchu komplikované . Kúpeľníctvo je zas v našom štáte beh na dlhé trate a vyžaduje si veľké investície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo však robí štát? Určite nejaví o túto problematiku taký aktívny záujem ako je to v susednom Poľsku. Štát si asi neuvedomuje, že turizmus a prevencia zdravia obyvateľov formou kúpeľníctva môže priniesť nové pracovné miesta, ktoré budú trvalo udržateľné. Zároveň by to pomohlo viac chrániť prírodu a učiť rodiny v nej tráviť viac času . Problém sú aj zdravotné poisťovne. Tie doslova blokujú preventívny charakter zdravia obyvateľov na Slovensku tým, že neschvália liečebný pobyt iba preto, lebo pacient nebol 2krát v roku vyšetrený u špecialistu. Mohli by to ponúkať ako bonus ľuďom, ktorí platia zdravotné odvody, ale služby lekára nevyužívajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak nevytvoríme podmienky pre turizmus a nevyužijeme liečebné pramene – klenot Slovenska v prospech zdravia, dočkáme sa toho, že naše krásne prírodné scenérie ostanú napospas osudu. 

Soňa Gaborčáková

Soňa Gaborčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoj profesionálny život som zasvätila pomoci deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V roku 1999 som začala s pomocou deťom. Ľudia iba neveriacky krútili hlavami, že sa mi to nepodarí. Ja som sa nevzdala. Napriek ťažkým obdobiam som vybudovala komplexný systém starostlivosti pre tých najzraniteľnejších – Dom sv. Anny v Starej Ľubovni. V marcových voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Preto budem hájiť záujmy tých najzraniteľnejších... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu