STOP predčasnému umieraniu seniorov

Autor: Soňa Gaborčáková | 30.8.2016 o 14:45 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  13099x

Rozdielna úroveň právnej ochrany v sociálnej a zdravotnej oblasti pre občana, ktorý je dlhodobo chorý, spôsobuje to, že zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení dostane automaticky, ale len niekoľko ohraničených dní.

Zatiaľ čo tomu istému občanovi v zariadení sociálnych služieb, v ktorom žije aj niekoľko rokov, nie je poskytnutá zdravotná starostlivosť. Táto zdravotná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb nie je na Slovensku legislatívnou požiadavkou, iba možnosťou, ktorú nikto nekontroluje a nikoho nezaujíma. Namiesto komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti sa poskytujú iba niektoré vybrané ošetrovateľské úkony, a to iba v niektorých zariadeniach v rámci Slovenska. Vo väčšine zariadení, vážne a dlhodobo chorí seniori predčasne umierajú na destabilizáciu, v dôsledku nedostatočne vyhodnocovaných rizík, podceňovaných preventívnych rizík a slabej organizácie komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti.

Zariadenia sociálnych služieb vnímajú ako obrovský problém únik kvalitných sestier a opatrovateliek do zahraničia, pretože ich nemajú ako odmeniť za ich ťažkú a obetavú prácu. Z príspevkov na sociálne služby sa to pokryť nedá, a preto v rámci zariadení ostáva minimálny počet sestier. Príspevok na princípe verejného zdravotného poistenia sa do financovania sociálnych služieb seniorov nedostal.

Na facebooku som dnes zachytila aktivitu, ktorá vyzýva verejnosť, aby podpísala hromadnú pripomienku, ktorá by jednému typu zariadenia sociálnych služieb pre seniorov umožnila navýšiť príspevok na starostlivosť. Toto potvrdzuje, že je nevyhnutné pustiť sa do metodiky dlhodobej starostlivosti. Zvýšenie príspevkov si vyžaduje zmeniť legislatívnu úpravu na princípe verejného zdravotného poistenia, aby mohla byť dofinancovaná komplexná ošetrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, ktorá nám zaručí viac kvalitných sestier a dôstojnú ošetrovateľskú starostlivosť o seniorov, ktorí sú pripútaní na lôžku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?