STOP predčasnému umieraniu seniorov

Autor: Soňa Gaborčáková | 30.8.2016 o 14:45 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  13168x

Rozdielna úroveň právnej ochrany v sociálnej a zdravotnej oblasti pre občana, ktorý je dlhodobo chorý, spôsobuje to, že zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení dostane automaticky, ale len niekoľko ohraničených dní.

Zatiaľ čo tomu istému občanovi v zariadení sociálnych služieb, v ktorom žije aj niekoľko rokov, nie je poskytnutá zdravotná starostlivosť. Táto zdravotná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb nie je na Slovensku legislatívnou požiadavkou, iba možnosťou, ktorú nikto nekontroluje a nikoho nezaujíma. Namiesto komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti sa poskytujú iba niektoré vybrané ošetrovateľské úkony, a to iba v niektorých zariadeniach v rámci Slovenska. Vo väčšine zariadení, vážne a dlhodobo chorí seniori predčasne umierajú na destabilizáciu, v dôsledku nedostatočne vyhodnocovaných rizík, podceňovaných preventívnych rizík a slabej organizácie komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti.

Zariadenia sociálnych služieb vnímajú ako obrovský problém únik kvalitných sestier a opatrovateliek do zahraničia, pretože ich nemajú ako odmeniť za ich ťažkú a obetavú prácu. Z príspevkov na sociálne služby sa to pokryť nedá, a preto v rámci zariadení ostáva minimálny počet sestier. Príspevok na princípe verejného zdravotného poistenia sa do financovania sociálnych služieb seniorov nedostal.

Na facebooku som dnes zachytila aktivitu, ktorá vyzýva verejnosť, aby podpísala hromadnú pripomienku, ktorá by jednému typu zariadenia sociálnych služieb pre seniorov umožnila navýšiť príspevok na starostlivosť. Toto potvrdzuje, že je nevyhnutné pustiť sa do metodiky dlhodobej starostlivosti. Zvýšenie príspevkov si vyžaduje zmeniť legislatívnu úpravu na princípe verejného zdravotného poistenia, aby mohla byť dofinancovaná komplexná ošetrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, ktorá nám zaručí viac kvalitných sestier a dôstojnú ošetrovateľskú starostlivosť o seniorov, ktorí sú pripútaní na lôžku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?