Kolaps v starostlivosti o chorých ľudí?

Autor: Soňa Gaborčáková | 29.11.2016 o 12:13 | (upravené 29.11.2016 o 20:44) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1188x

Začala nám posledná schôdza tohto kalendárneho roka a na programe máme druhé čítanie vládneho návrhu o sociálnych službách.

Spolu s kolegyňami sa obávame, že pokiaľ nepríde k nejakej veľkej zmene na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, tak dôjde ku kolapsu v zariadeniach sociálnych služieb. Preto sme podali pozmeňovací návrh k tejto novele zákona.

Keďže Slovensko čaká v najbližších rokoch dynamické starnutie, treba si uvedomiť, že sa vytvára tlak na verejné financie a už teraz a aj do budúcna bude dlhodobá starostlivosť tvoriť druhú najväčšiu položku v celkových nákladoch na verejné financie, čo sa týka sociálnej oblasti. Vývoj počtu obyvateľov to hovorí jasne. Od roku 2015 po rok 2026 má na Slovensku pribudnúť 300-tisíc obyvateľov nad 62 rokov. Ide o veľmi vysoký počet obyvateľstva, ktoré bude potrebovať pomoc dlhodobej starostlivosti.

Dôvody, ktoré môžu spôsobiť kolaps v dlhodobej starostlivosti je v prvom rade počet obyvateľov nad 80 rokov. Z praxe vieme, že ľudia nad 80 rokov sú častokrát hospitalizovaní. Ak táto hospitalizácia prebieha pravidelne, rodina ich opateru nezvláda a presúva ich do nemocníc. V nemocniciach ale však môžu byť len určitý čas a následne sa dostávajú do zariadení pre seniorov alebo do iných zariadení sociálnych služieb. V takýchto zariadeniach sú dlhé čakacie listy a súkromné zariadenia si väčšina rodín na Slovensku nemôže dovoliť. Do ďalšieho okruhu dôvodov, ktoré môžu spôsobovať ohrozenie súčasnému systému dlhodobej starostlivosti patria ľudia s onkologickou diagnózou.  Zatiaľ čo v roku 2015 boli onkologické diagnózy  na druhom mieste v príčinách úmrtnosti nášho obyvateľstva v roku 2016 už boli na prvom mieste v uznaní invalidity. Tretím dôvodom, ktorý môže spôsobiť kolaps je, že posledné 3-4 roky sa do zariadení pre seniorov  dostávajú spravidla ležiaci ľudia. Tieto zariadenia následne prijímajú nový personál a to nedokážu zafinancovať.

Počet opatrovaných osôb nad 62 rokov v zariadeniach sociálnych služieb je 29 419. Takmer dvojnásobný počet opatrovaných je v domácom prostredí, a to 58 139. Práve títo opatrovaní v domácom prostredí sú riziková skupina. Je veľká pravdepodobnosť, že práve týchto ľudí budú presúvať do zariadení sociálnych služieb  z dôvodu, že rodina opateru  nezvládne v domácom prostredí. Predstavme si, že ako ma prežiť domáci opatrovateľ, ktorý poberá príspevok najviac 220 eur mesačne. Dokonca domáci opatrovateľ, ktorý je na dôchodku dostane za starostlivosť o svojho príbuzného 90 eur.

Výsledok je asi taký, že ak neurobíme systémové kroky v rámci dlhodobej starostlivosti, hrozí nie len to, že bude málo miest v zariadeniach. Hrozí to, že ak neprepojíme zdravotnú a sociálnu starostlivosť dôjde k nedôstojnému dožitiu nášho obyvateľstva.

Preto vyzývam ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a ministra zdravotníctva, aby pripravili stratégiu dlhodobej starostlivosti, ktorá bude postavená na integrovanom sociálno-zdravotnom princípe. V dlhodobej starostlivosti  je nemožné oddeliť sociálnu a zdravotnú opateru. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?