PIENAP oslavuje 50. výročie

Autor: Soňa Gaborčáková | 16.1.2017 o 18:15 | (upravené 18.1.2017 o 13:38) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  618x

Pieniny majú 50 rokov. Je potrebné zamyslieť sa nad tým, prečo Poľsko dokáže krásy Pienin využívať na plne obrátky a Slovensko zatiaľ držia aktivity zanietených podnikateľov.

 

Pieninský národný park je rozlohou najmenší. Svojím prírodným bohatstvom sa však vyrovná iným. Preteká nim rieka Dunajec , ktorú možno splavovať. Leží na rozhraní Poľska a Slovenska. Na oboch stranách je PIENAP bohatý na vzácne rastliny, komplex vápencových skál, veľký počet jaskýň s dutinami, ktoré sa  nachádzajú na slovenskej strane, v tzv. Haligovských skalách. Okrem klimatických podmienok  vhodných na liečenie niektorých chorôb má slovenská strana liečivé pramene, medzi ktoré patrí Smerdžonka.

Ak by sme si chceli  porovnať obe strany, tak na prvý pohľad možno vidieť, že  z poľskej strany je mestečko Szczawnica, kde je porovnateľný ak nie väčší ruch ako v samotnom srdci Pienin v Červenom Kláštore. Taktiež, stačí si len prejsť poľskú stranu Tatier a Zamaguria a človek pochopí akým tempom sa rozvíja turizmus v Poľsku, kde je vidieť nové wellness centrá, lyžiarské strediská, cyklotrasy, výhliadkové veže a rôzne atrakcie. Zo slovenskej strany ak by  podnikateľ z regiónu nevytvoril komplex pre vznik kúpeľníctva, tak „srdce Pienin“ by  chradlo. Podnikateľ tak  zachránil zaniknuté kúpele, o ktoré nik nejavil záujem. Zanietení podnikatelia to majú v oblasti cestovného ruchu  komplikované . Kúpeľníctvo je zas v našom štáte beh na dlhé trate a vyžaduje si veľké investície.

Čo však robí štát? Určite nejaví o túto problematiku taký aktívny záujem ako je to v susednom Poľsku. Štát si asi neuvedomuje, že turizmus a prevencia zdravia obyvateľov formou kúpeľníctva môže priniesť nové pracovné miesta, ktoré budú trvalo udržateľné. Zároveň by to pomohlo viac chrániť prírodu a učiť rodiny v nej tráviť viac času . Problém sú aj  zdravotné poisťovne. Tie doslova blokujú preventívny charakter zdravia obyvateľov na Slovensku tým, že neschvália liečebný pobyt iba preto, lebo pacient nebol 2krát v roku vyšetrený u špecialistu. Mohli by to ponúkať ako bonus   ľuďom, ktorí platia zdravotné odvody, ale služby lekára nevyužívajú.

Ak nevytvoríme podmienky pre turizmus a nevyužijeme liečebné pramene – klenot Slovenska v prospech zdravia, dočkáme sa toho, že naše krásne prírodné scenérie ostanú napospas osudu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?