Tak čo, pomáhame zaostalým regiónom a mladým nezamestnaným, či vyľudňujeme Slovensko ?

Autor: Soňa Gaborčáková | 29.1.2017 o 12:00 | (upravené 29.1.2017 o 12:13) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1154x

Ministerstvo práce uvádza mieru nezamestnanosti všetkých nezamestnaných 10,16% a evidovanej nezamestnanosti 8,76%.

To nižšie číslo nezamestnanosti hovorí o tom, že sa tam nezarátavajú nezamestnaní na PN, OČR, uchádzači na rekvalifikačných kurzoch, absolventskej praxi, dobrovoľníckej službe a aktivačných prácach. Inač povedané nezamestnaných tiež.

Najvyššiu nezamestnanosť má Prešovský kraj, presne 13,91%. Práve z tohto regiónu odišlo za prácou do zahraničia najviac ľudí – 40.700. Najviac ich odišlo zo Sniny, Humenného a Medzilaboriec. Najmenej z Komárna, Senca, Malaciek, Pezinka a Kysuckého Nového mesta.

V roku 2015 bolo evidovaných na úradoch práce 51.982 mladých ľudí  do 24 rokov. Z toho aktivačné opatrenia trhu práce využívalo len 6,16%, čo predstavovalo 3.200 týchto uchádzačov o zamestnanie. V roku 2016 ich bolo  38.983, čo je 14,12% všetkých nezamestnaných.

Koľko je ďalších mladých na PN-kách, OČR, rekvalifikačných kurzoch, absolventskej praxi, dobrovoľníckej službe a aktivačných prácach, ktorých by sme mali zarátať do skupiny nezamestnaných mladých do 24 rokov, nevieme.

Investičné stimuly v rokoch 2002-2016, ktoré si rozdelilo 148 subjektov, činili 1,65 miliardy EUR. Tie sú adresované, teda mali by byť adresované na podporu menej rozvinutých regiónov, alebo aby dali do pohybu ekonomiku štátu. Priemerný náklad na 1 prisľubené miesto nás stálo viac ako 30.000 EUR. Okresy s nadpriemernou nezamestnanosťou, ktorých miera nezamestnanosti v okrese je v 1.kvartáli danného roka  vyššia ako celoslovenský priemer dostala v rokoch 2002-2016 len štvrtinu finančného objemu a tretinu plánovaných miest oproti okresom s podpriemernou nezamestnanosťou. Najväčší objem investícii dostal Trnavský kraj najmenej Prešovský. Medzi jednotlivými investíciami však panujú značné rozdiely:

  • 18 investícií malo schválený stimul viac ako 50.000 EUR na 1 pracovné miesto
  • 16 firiem dostalo 2 stimuly a 
  • 6 firiem dokonca až 3 stimuly.

Dlhodobá nezamestnanosť je hlavne problém na východe Slovenska. Podiel dlhodobo nezamestnaných z celkového počtu nezamestnaných je v Prešovskom kraji  56,6% (zo 64.496 UoZ) a Košickom kraji 57,8% (z 55.610 UoZ). Lepšie na tom nie je ani Banskobystrický kraj s podielom 57,1% (zo 48.043 UoZ).

Hovoríme veľa o internej mobilite na trhu práce, ale je potrebné si uvedomiť ďalšiu skutočnosť, že sa nám vyľudňuje severovýchod Slovenska a iné lokality. Ostávajú v ňom iba starí ľudia, ktorí si budú vyžadovať starostlivosť, ktorá bude finančne náročná, lebo bude inštitucionálna. Nehovoriac o tom, že sa tam stráca život a pôda sa nevyužíva. Vo vyspelých  krajinách ako Švajčiarsko, Rakúsko i Nemecko by sa to považovalo za plytvanie.  

Faktom je, že presúvame východ a stred Slovenska na západ čím meníme charakter krajiny a životné podmienky ľuďom. Uchádzačom o zamestnanie  vyplatíme príspevok na dochádzanie za prácou. Odchádzajú na týždňovky a potom keď zistia, že to ide aj ďalej, napr. do Rakúska, tak idú za viac peňazí do zahraničia. Za rok 2016 odišlo za prácou 161.749 Slovákov. 

Rodiny prestávajú fungovať spolu. Následne sa vzťahy ochladia a rozvody sú na svete. V „lepšom“ prípade  sa nerozpadnú a odíde celá rodina do iného kúta Slovenska, alebo úplne preč, ako to urobilo 3.870 ľudí, ktorí sa z našej krajiny odsťahovali. Toto nie je dobré pre našu krajinu.

Čaká nás nepriaznivý demografický trend. Nástroj výšky  minimálnej mzdy sa pravidelne používa ako politická agenda. Tá by mala byť nastavená podľa nízkokvalifikovanej pracovnej sily. Všetci ostatní by mali dostávať mzdu blízku priemernej mzde na Slovensku. Tým, že trend hovorí o tom, že pracovných miest bude pribúdať, keďže nám ich uvoľnia ľudia, ktorí odchádzajú na dôchodok vytvorí sa prirodzený  tlak na podnikateľov, aby si kvalifikovanú pracovnú silu zaplatili. V opačnom prípade im podnikanie nebude šľapať. Ak je minimálna mzda  nastavená  neprimerane, bude prekážkou pre  udržateľnosť pracovných miest v zaostalejších regiónoch, pre skupinu dlhodobo nezamestnaných. Produktivita práce nízkovalifikovaného človeka za minimálnu mzdu nezodpovedá nákladom zamestnávateľa na takéhoto zamestnanca. Malí regionálni  podnikatelia  zamestnávajú potom  skôr formou aktivačných opatrení financovaných ÚPSVaR.  Druhou anomáliou takto nastavených miezd môže byť to, že v zaostalých regiónoch je nízky  rozdiel medzi platom nízkokvalifikovanej pracovnej sily a kvalifikovanej pracovnej sily. Čím kvalifikovanú pracovnú silu degradujeme. A priemernú mzdu dostanú iba...???

Vrátiť ľudí rovnomerne na celé Slovensko znamená zmeniť nadhľad na riešenie sociálnej politiky, rodinnej politiky, ktorá už nefunguje tak, ako si to vyžaduje situácia na Slovensku.

A ak si myslíme, že to funguje správne . . . pravda oslobodzuje !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?