reklama

Tak čo, pomáhame zaostalým regiónom a mladým nezamestnaným, či vyľudňujeme Slovensko ?

Ministerstvo práce uvádza mieru nezamestnanosti všetkých nezamestnaných 10,16% a evidovanej nezamestnanosti 8,76%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok 

To nižšie číslo nezamestnanosti hovorí o tom, že sa tam nezarátavajú nezamestnaní na PN, OČR, uchádzači na rekvalifikačných kurzoch, absolventskej praxi, dobrovoľníckej službe a aktivačných prácach. Inač povedané nezamestnaných tiež.

Najvyššiu nezamestnanosť má Prešovský kraj, presne 13,91%. Práve z tohto regiónu odišlo za prácou do zahraničia najviac ľudí – 40.700. Najviac ich odišlo zo Sniny, Humenného a Medzilaboriec. Najmenej z Komárna, Senca, Malaciek, Pezinka a Kysuckého Nového mesta.

V roku 2015 bolo evidovaných na úradoch práce 51.982 mladých ľudí do 24 rokov. Z toho aktivačné opatrenia trhu práce využívalo len 6,16%, čo predstavovalo 3.200 týchto uchádzačov o zamestnanie. V roku 2016 ich bolo 38.983, čo je 14,12% všetkých nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko je ďalších mladých na PN-kách, OČR, rekvalifikačných kurzoch, absolventskej praxi, dobrovoľníckej službe a aktivačných prácach, ktorých by sme mali zarátať do skupiny nezamestnaných mladých do 24 rokov, nevieme.

Investičné stimuly v rokoch 2002-2016, ktoré si rozdelilo 148 subjektov, činili 1,65 miliardy EUR. Tie sú adresované, teda mali by byť adresované na podporu menej rozvinutých regiónov, alebo aby dali do pohybu ekonomiku štátu. Priemerný náklad na 1 prisľubené miesto nás stálo viac ako 30.000 EUR. Okresy s nadpriemernou nezamestnanosťou, ktorých miera nezamestnanosti v okrese je v 1.kvartáli danného roka vyššia ako celoslovenský priemer dostala v rokoch 2002-2016 len štvrtinu finančného objemu a tretinu plánovaných miest oproti okresom s podpriemernou nezamestnanosťou. Najväčší objem investícii dostal Trnavský kraj najmenej Prešovský. Medzi jednotlivými investíciami však panujú značné rozdiely:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • 18 investícií malo schválený stimul viac ako 50.000 EUR na 1 pracovné miesto

  • 16 firiem dostalo 2 stimuly a 

  • 6 firiem dokonca až 3 stimuly.

Dlhodobá nezamestnanosť je hlavne problém na východe Slovenska. Podiel dlhodobo nezamestnaných z celkového počtu nezamestnaných je v Prešovskom kraji 56,6% (zo 64.496 UoZ) a Košickom kraji 57,8% (z 55.610 UoZ). Lepšie na tom nie je ani Banskobystrický kraj s podielom 57,1% (zo 48.043 UoZ).

Hovoríme veľa o internej mobilite na trhu práce, ale je potrebné si uvedomiť ďalšiu skutočnosť, že sa nám vyľudňuje severovýchod Slovenska a iné lokality. Ostávajú v ňom iba starí ľudia, ktorí si budú vyžadovať starostlivosť, ktorá bude finančne náročná, lebo bude inštitucionálna. Nehovoriac o tom, že sa tam stráca život a pôda sa nevyužíva. Vo vyspelých krajinách ako Švajčiarsko, Rakúsko i Nemecko by sa to považovalo za plytvanie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Faktom je, že presúvame východ a stred Slovenska na západ čím meníme charakter krajiny a životné podmienky ľuďom. Uchádzačom o zamestnanie vyplatíme príspevok na dochádzanie za prácou. Odchádzajú na týždňovky a potom keď zistia, že to ide aj ďalej, napr. do Rakúska, tak idú za viac peňazí do zahraničia. Za rok 2016 odišlo za prácou 161.749 Slovákov. 

Rodiny prestávajú fungovať spolu. Následne sa vzťahy ochladia a rozvody sú na svete. V „lepšom“ prípade sa nerozpadnú a odíde celá rodina do iného kúta Slovenska, alebo úplne preč, ako to urobilo 3.870 ľudí, ktorí sa z našej krajiny odsťahovali. Toto nie je dobré pre našu krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čaká nás nepriaznivý demografický trend. Nástroj výšky minimálnej mzdy sa pravidelne používa ako politická agenda. Tá by mala byť nastavená podľa nízkokvalifikovanej pracovnej sily. Všetci ostatní by mali dostávať mzdu blízku priemernej mzde na Slovensku. Tým, že trend hovorí o tom, že pracovných miest bude pribúdať, keďže nám ich uvoľnia ľudia, ktorí odchádzajú na dôchodok vytvorí sa prirodzený tlak na podnikateľov, aby si kvalifikovanú pracovnú silu zaplatili. V opačnom prípade im podnikanie nebude šľapať. Ak je minimálna mzda nastavená neprimerane, bude prekážkou pre udržateľnosť pracovných miest v zaostalejších regiónoch, pre skupinu dlhodobo nezamestnaných. Produktivita práce nízkovalifikovaného človeka za minimálnu mzdu nezodpovedá nákladom zamestnávateľa na takéhoto zamestnanca. Malí regionálni podnikatelia zamestnávajú potom skôr formou aktivačných opatrení financovaných ÚPSVaR. Druhou anomáliou takto nastavených miezd môže byť to, že v zaostalých regiónoch je nízky rozdiel medzi platom nízkokvalifikovanej pracovnej sily a kvalifikovanej pracovnej sily. Čím kvalifikovanú pracovnú silu degradujeme. A priemernú mzdu dostanú iba...???

Vrátiť ľudí rovnomerne na celé Slovensko znamená zmeniť nadhľad na riešenie sociálnej politiky, rodinnej politiky, ktorá už nefunguje tak, ako si to vyžaduje situácia na Slovensku.

A ak si myslíme, že to funguje správne . . . pravda oslobodzuje !

Soňa Gaborčáková

Soňa Gaborčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoj profesionálny život som zasvätila pomoci deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V roku 1999 som začala s pomocou deťom. Ľudia iba neveriacky krútili hlavami, že sa mi to nepodarí. Ja som sa nevzdala. Napriek ťažkým obdobiam som vybudovala komplexný systém starostlivosti pre tých najzraniteľnejších – Dom sv. Anny v Starej Ľubovni. V marcových voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Preto budem hájiť záujmy tých najzraniteľnejších... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu