Prečo sa netreba čudovať, keď rodič odpojí svoje dieťa s postihnutím od prístrojov

Autor: Soňa Gaborčáková | 12.2.2017 o 11:15 | (upravené 12.2.2017 o 12:23) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  2589x

V stredu som si prečítala blog matky, ktorá má 2 postihnuté deti. Táto matka písala všetkým poslancom NR SR žiadosť o zamyslenie sa nad tým, čo spôsobí novela zákona o sociálnych službách, ktorú si poslanci koalície odhlasovali. 

Táto pani zriadila zariadenie, ktoré pomáha iným zúfalým rodičom detí s rovnakým osudom ako má ona. Rozhorčilo ju ako sa ministerstvo postavilo k denným stacionárom. Páni na ministerstve totiž pozabudli, že v stacionároch (ide o službu počas dňa) nie sú iba seniori, ale aj deti s ťažkým zdravotným postihnutím. Za príspevok zo štátu vo výške 184 eur sa majú postarať o postihnuté dieťa  celý mesiac. Navyše ak bude dieťa indisponované a do zariadenia nepríde, musia príspevok vrátiť. Štát kladie stacionárom polená pod nohy vo forme nezmyslov, ktoré  sú pre nich likvidačné.

Stacionáre mali pomôcť rodinám, ktoré sa starajú o svojich ťažko postihnutých príbuzných 24 hodín denne. Mali slúžiť na odbremenenie rodiny na niekoľko hodín počas dňa. Išlo o preventívny nástroj   na ochranu  rodiny, aby sa o svojho príbuzného s ťažkým zdravotným postihnutím vydržali  starať čo najdlhšie. Avšak ministerstvo tento účel nedohliadlo a niektoré stacionáre fungovali ako biznis. Keď to zistili, tak terajšia vláda začala s nezmyselnými kritériami, ktoré schválili minulý týždeň, tým pádom začne likvidácia aj kvalitných stacionárov. Najhoršie je, že efekt, čo urobili sa ukáže až po nejakej dobe. Rodičia detí so zdravotným postihnutím, ktoré stacionáre navštevovali zrazu ostanú opäť bez oddychu. Ak by sa zriaďovatelia chceli preregistrovať na inú sociálnu službu denného charakteru, musia splniť ešte horšie kritéria, lebo ostatné služby majú za cieľ poskytovať ešte viac odborných činností, za ktoré je  potrebné zamestnancom zaplatiť.

Dnes mi zas prišla sms od mamičky dievčatka so zdravotným znevýhodnením. Jej mama nepoberá za dievčatko opatrovateľský príspevok, keďže sa stará o jej mladšieho súrodenca, pretože je s ním na materskej. Postihnuté dievčatko na invalidnom vozíku potrebuje osobnú asistenciu, aby sa jej mama mohla riadne starať o malé bábätko. ÚPSVaR  jej schválil 1 hodinu denne. Mala som za to, že je to žalostne málo, veď mama sa musí starať o dieťa, s ktorým je na materskej a aj o imobilnú dcéru. K imobilnej dcére, s ktorou sa musí presúvať do školy a na krúžkovú činnosť potrebuje táto pani ďalšiu osobu. Jej prípad som posunula priamo na ministra práce, aby sa na to opätovne pozreli. Rozhodnutie prišlo dnes a opäť schválená 1 hodina denne.

Ak sa stane taký prípad aký sa stal v Poprade, že otec odpojil syna od prístrojov, tak vtedy súdia rodiča postihnutého dieťaťa. Kto prevezme zodpovednosť za tých najzraniteľnejších zo strany štátu, ktorý zavádza nekoncepčné opatrenia, ktoré môžu mať katastrofálne následky?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?