Páni poslanci vládnej koalície, viete za čo ste vo februári hlasovali?

Autor: Soňa Gaborčáková | 4.3.2017 o 18:28 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  1520x

Na marcovej schôdzi predkladám spolu so svojimi kolegyňami návrh zákona, ktorý by mal pomôcť rodinám so seniorom a rodinám, ktoré sa starajú o ťažko postihnuté deti odbremeniť ich na niekoľko hodín počas dňa.

Na minulej schôdzi totiž poslanci vládnej koalície odsúhlasili zmeny v prevádzkovaní denných stacionárov, ktoré v konečnom dôsledku ublížia rodinám so seniormi a s ťažko zdravotne postihnutými deťmi. Tieto rodiny dávali na niekoľko hodín denne svojho člena domácnosti do zariadenia, aby sa psychicky i fyzicky z nich  nezrútili. Dnes je situácia taká, že od marca musia tieto zariadenia spĺňať nové podmienky, ktoré sú pre nich likvidačné. Najhoršie je, že vládni poslanci chceli touto ich super novelou odstrániť „nekvalitu poskytovanej služby“, ale to sa im nepodarí. Prečo? Schválili okrem iných absurdností aj to, že príspevok sa nebude vyplácať na hlavu, ale na miesto. V praxi to spôsobí to, že zatiaľ čo v minulosti zariadením prešlo počas dňa počet ľudí podľa schválenej kapacity, po novom to môže byť niekoľko násobne viac. Napríklad 10 klientov bola stanovená kapacita a na každého ste dostali 184 eur. Museli ste s nimi spraviť všetky odborné a obslužné činnosti, aby ste im poskytli to, na čo majú nárok a čo ich osobnostne posunie do vyššieho stupňa nezávislosti. Kvalitní poskytovatelia, ktorí túto službu  vykonávali odborne sú touto sumou podfinancovaní, hlavne v prípade ak išlo o poskytovanie  starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím.

Vládna legislatíva  umožňuje po novom to, že počas dňa neprejde zariadením 10 ľudí ale napríklad 30 ľudí. V rovnakom čase ich tam musí byť síce 10 podľa určenej kapacity, ale dá sa to obísť tak, že  počas rôznych hodín v priebehu dňa ich tam môže byť za celý deň aj 30. Povedzte ako táto legislatívna zmena prispela ku kvalite? Je nemysliteľné, že na kvalitu poskytovanej služby pre klienta nebude mať vplyv to, či zamestnanec bude robiť terapiu s 10 alebo s 30 ľuďmi denne za tie isté peniaze, a vždy sa musí preorientovať na iného. Alebo ako dosiahne zariadenie najvyšší stupeň osobnostného rozvoja u klienta, keď ho tam budete mať 4 krát mesačne?

Obávam sa, že výsledkom tejto právnej úpravy bude to, že poskytovateľom „nanútime“ robiť nekvalitnú prácu, lebo spravidla absurdné podmienky stanovené zákonom nenaplnia. Klient ZŤP je chorľavejší, senior unavenejší. Vzhľadom k tomu je prirodzené, že miesto sa bude preobsadzovať viacerými ľuďmi, aby poskytovateľ dostal finančný príspevok ako doteraz. Kto podľa Vás na to doplatí najviac?

Vládny návrh prijatý vo februári nevyriešil nekvalitné poskytovanie sociálnej služby klientovi. Zlepšil síce materiálne prostredie zariadenia, ale vecami, ktoré vôbec odborná terapia nepotrebuje. Napríklad všetci klienti, ktorí tam prichádzajú z rodiny musia mať v zariadení posteľ, alebo rozťahovacie kreslo. Mimochodom každé zariadenie nejaký počet lôžok má, či mu to zákon určuje alebo nie. Prečo? Ak by často zariadenie odopieralo prirodzenú potrebu oddýchnuť si, tak by mu hrozilo, že klient mu zo služby odíde a s ním aj peniaze. Pýtam sa inú otázku, ako posteľ  vyrieši kvalitu poskytovanej služby? Vyrieši to podľa mňa iba to, že ak prídu klienti do zariadenia, tak im poskytovateľ  ponúkne lôžko nech si pospia, veď o to menej dostanú odbornej terapie. Mimochodom štát prispieva nie na spánok, ale na odborné činnosti. Spať môžu aj doma.

Ak už urobili poslanci chybu a prijali návrh svojho koaličného partnera s chybami, vyzývam ich, aby si vypočuli náš návrh zákona. Ten sa snaží napraviť to, čo poškodzuje na jednej strane kvalitu poskytovanej služby a na druhej strane “hádže polená pod nohy pre rodiny“, ktoré sa o svojho príbuzného starajú doma 24 hodín denne a v poslednom rade to škodí samotným poskytovateľom. Nabudúce napíšem o ťažkom postavení zariadení pre seniorov a zariadení opatrovateľskej služby v SR, ktoré sa starajú o ťažké stavy a štát im negarantuje preplácanie zdravotníckych úkonov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?